niedziela, 11 października 2015

Wszechświat kontra Alex Woods - Gavin Extence

Polski tytuł: Wszechświat kontra Alex Woods
Tytuł oryginalnyThe Universe Versus Alex Woods
Autor: Gavin Extence
Gatunek: literatura współczesna, literatura obyczajowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 420
Rok wydania: 2014Alexa nigdy nie można było nazwać "normalnym" nastolatkiem. W wieku dziesięciu lat został trafiony meteorytem, w wyniku czego cierpi na padaczkę, interesuje się astronomią i neurologią, a na domiar złego jego mama prowadzi sklep z "magicznymi" przedmiotami. Chłopak nie ma lekko, jest prześladowany w szkole i nie ma przyjaciół, ale wydaje się tym nie martwić.

"Czasami przypadek i okoliczności wydają się potwornie nieuczciwe, ale my musimy się dostosować. 
Bo tylko to nam zostaje."


Pewnego dnia Alex, uciekając przed prześladującymi go osiłkami ze szkoły, trafia na podwórko, a właściwie do szopy pana Petersona. Szybko okazuje się, że chłopak i właściciel szopy są pokrewnymi duszami. Mimo, że jeden z nich jest wrażliwym nastolatkiem zafascynowanym naukami ścisłymi, a drugi zgorzkniałym staruszkiem lubiącym od czasu do czasu zapalić sobie trawkę, nawiązuje się między nimi niecodzienna przyjaźń, która wiele zmieni w ich i Twoim życiu, mój drogi czytelniku.

"Zawsze łatwiej podporządkować się ogółowi, ale wiara w zasady zakłada, że należy robić to, co słuszne, a nie to, co łatwe. Chodzi o wewnętrzną spójność, a to jest coś, co możesz sam kontrolować."


Alex i pan Peterson zilustrowani na okładce książki

"Wszechświat kontra Alex Woods" należy do tego rodzaju książek, o których się po prostu nie zapomina. Powieść ta nieraz wywoływała na mojej twarzy uśmiech, ale i, co ważniejsze, doprowadziła mnie do łez. A musicie wiedzieć, że niewiele książek potrafi tego dokonać. Historia Alexa i pana Petersona sprawiła, że inaczej zaczęłam postrzegać świat i dylematy, na które nie możemy znaleźć, i chyba nigdy nie znajdziemy, jednoznacznej odpowiedzi. I mimo, że czasami akcja straaasznie się ciągnie i po prostu masz już ochotę odłożyć tę książkę, to zapewniam Cię, że naprawdę warto przeczytać ją w całości. Nie pożałujesz. Obiecuję :)

Ocena: 9/10

~ Ommy4 komentarze :

 1. Książka wydaje się bardzo ciekawa , chyba dopiszę ja do mojej listy książek do przeczytania :D :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie książki! Na pewno przeczytam ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją na liście książków do przeczytania od dawien dawna xd
  Chyba czas najwyższy zabrać się za nią jak najszybciej ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka