środa, 30 listopada 2016

"Zapiski inteligenta" - Bartosz Buśkiewicz

Norbert różni się od innych. Jest humanistą, artystą, inteligentem, a drugiego takiego bardzo trudno spotkać. Nie ujawnia swojego prawdziwego "ja", bo i tak nikt nie pojąłby jego idei. Główny bohater pragnie wyłamać się ze schematów, pokonać system. Postanawia napisać książkę, w której znajdą się wszystkiego jego przemyślenia, cały koncept. Norbert spotyka na swojej drodze różnych ludzi, których wystawia na pewnego rodzaju próby. Analizuje ich reakcje i zachowania, tym samym szukając bratniej duszy, kogoś, kto będzie w stanie go zrozumieć. Czy znajdzie się ktoś, kto zdoła go zadziwić i przejdzie jego test? Czy Norbert odważy się i w końcu wyjdzie na światło dzienne? 

Niełatwo jest mi napisać recenzję książki, której autor jest sto razy mądrzejszy ode mnie. Trudno nie zauważyć pewnych schematów, panujących w naszym życiu, ale większość ludzi wyraża na nie cichą zgodę. Z drugiej jednak strony, wyobraźmy sobie sytuację, gdy nagle wszyscy postanawiają wyjść poza system i chcą żyć po swojemu. Czy nie zaponawałby całkowity chaos? Tę kwestię pozostawiam otwartą i zapraszam do dyskuji. "Zapiski inteligenta" to bardzo odważna powieść, z której ideą albo czytelnik się zgodzi albo nie. Zaryzykuję stwierdzeniem, że to po prostu porte-parole autora i jego sposób postrzegania rzeczywistości. Uświadamia nam wiele rzeczy i w pewnien sposób zachęca do, najzwyczajniej w świecie, bycia sobą. Jedyne co uważam za niepotrzebne, to krytyka innych autorów, których utwory mniej lub bardziej zasłużenie stały się popularne.  

"Nie wszystko jest na sprzedaż."

Idealna powieść dla ludzi mających dość schematów i dla tych, którzy próbują być poza nimi. Nie jest to łatwa książka, którą czyta się dla rozluźnienia czy rozrywki. Dzięki swojej stosunkowo niedługiej formie, nadaje się nawet dla tych, którzy raczej rzadko sięgają po lektury. "Zapiski inteligenta" to niezwykle intrygująca pozycja, po którą z pewnością sięgnę jeszcze raz, aby wyciągnąć więcej wniosków. Jest poruszająca i ostrzegam; skłania do myślenia!

-Zapałka

1 komentarz :

  1. Szczerze mówiąc, to mnie zainteresowała :D Nie cierpię schematów w życiu i wkurza mnie, że się im poddaję i walczę z tym, jak mogę, ale wiadomo, jak jest... tę pozycję więc z chęcią bym kiedyś przeczytała! ^_^

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka