sobota, 24 czerwca 2017

"Kłamca i szpieg" - Rebecca Stead

Czy kiedykolwiek chcieliście zostać tajnymi agentami? Może interesuje Was szpiegowanie innych? Odkrywanie tajemnic? Właśnie z tym spotkacie się w powieści Rebeki Stead - "Kłamca i szpieg".

Głównym bohaterem powieści jest trzynastoletni Georges. UWAGA! Czyta się "Dżordż", nie "Żorżs". "S" jest nieme i chłopiec jest bardzo wyczulony na tym punkcie. Rówieśnicy śmieją z niego i go przezywają. Nawet jego były najlepszy przyjaciel... jeśli można go tak nazwać, do nich dołączył.
Nie powinienem był kłaść się na ziemi. Leżenie sugeruje, że umieram i przyciąga sępy.
Dżi nie wiedzie łatwego życia. Nie tylko jest nieakceptowany przez szkolnych kolegów, ale również musi się wyprowadzić z ukochanego mieszkania, w którym ma cudownie urządzony pokój,a na dodatek jego mama pracuje w szpitalu na dwie zmiany, przez co się z nią w ogóle nie widuje.
W nowym bloku jego ojciec znajduje ogłoszenie, a raczej notatkę, mówiącą o klubie szpiegów. Po namowach taty, chłopak zjawia się na spotkaniu i wszystko staje się zupełnie inne. Poznaje Candy i Safera - rodzeństwo mieszkające kilka pięter wyżej. Dzieci zaprzyjaźniają się i prowadzą razem tajne śledztwo, a mianowicie starają się rozwiązać zagadkę tajemniczego Pana Iks, który  z a w s z e  ubiera się na czarno.
Nuda zdarza się ludziom, którzy nie kontrolują swoich umysłów.
ZGADZAM SIĘ, TO PRAWDA! zakończenia nie da się przewidzieć!

Powieść wydaje się lekka i czytanie jej sprawia przyjemność, przez co ciężko się od niej oderwać. Trzeba jednak zwracać uwagę na ukryte między wierszami szczegóły. Zawierają one wiele niezwykle ważnych wartości, które dotyczą każdego z nas i codziennie nam towarzyszą. Poruszane przez autorkę tematy są trudne i nieraz przyprawiły mnie o łzy, aczkolwiek przedstawione są w przystępny sposób. Podziwiam Rebekę Stead za umiejętność pisania tak poruszających i uderzających książek w formie zrozumiałej dla osób w każdym wieku, Nie mogę się doczekać jej następnego utworu.
Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu IUVI.
        
Ocena: 8/10
-Nutella

2 komentarze :

 1. Książka z pozoru wydaje się być zwykłą powieścią dla młodszych czytelników, jednak autorka ukryła tam wiele (jak sama zauważyłaś) istotnych szczegółów. Bardzo spodobała mi się ta książka, głównie przez jej prostotę ;)
  Buziaki ;*
  bookowe-love.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. ten cytat o nudzie dał mi do zrozumienia, ze ja potrafie kontrolować swój umysł bo sie nie nudzę :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka